Sandartfestival 2017 er afholdt

I rigtig flot vejr blev 2017 udgaven af foreningens “Sandartkonkurrence” afholdt i dagene 10. og 11. juni.

De 23 deltagere var fordelt på 17 både og der blev i alt  fanget 90 fisk. Det blev til  2 sandart , 4 aborrer og 84 gedder og som sædvanlig var fangsterne ikke ligeligt fordelt på deltagerene.

 

 

 

 

Vinderen med den længste Sandart (75 cm) var Christian Agger medens 2. pladsen med en sandart på 64 Cm gik til Martin Ekander. Stort tillykke til den begge

 

De øvrige 8. præmier skulle så fordeles efter vort pointsystem hvor gedder giver 4 point pr cm og aborrer giver 9 point pr cm og gav  Lars Pedersen en tredieplads for en gedde på 88 cm og en aborre på 39 cm. 4. pladsen for en gedde på 106 cm og en aborre på 10 cm gik til Brian Munk.

 

 

De sidste præmier gik til Jan Pedersen (gedde 105 cm) , Kasper Gorden (gedde 104 cm) , Niels Otto Madsen (gedde 96 cm) Niels Andersen (gedde 93 cm) , Thomas Bundgård (gedde 93 cm og Gunnar Christensen (gedde 88 cm)Meget upassende var det foreningens formand der vandt lodtrækningen på deltagerbeviset men da det gik helt ærligt til vil han snart nyde de gode sager der var i den udlovede gavekurv med både kaffe, chokolade, olivenolie og noget lækker vin.

 

Vi have gerne set flere deltagere men kvaliteten af dem der kom var høj så vi håber at se alle igen den 2. og 3. juni 2018 sammen med en masse andre gode lystfiskere.

Tak for en stor indsat til alle der hjalp til med arrangementet især Finni og Lennart var garenter for et vellykket forløb.

 

Permanent link til denne artikel: http://www.sandarten.dk/wp/?p=501422